Pedagoški cilji:
spoznavanje snovi
otrok spoznava, da na njegovo zdravje vpliva okolje in on sam.
otrok spoznava, kaj gibanje povzroči in kaj ga vzdržuje.
Pripomočki:
med
manjši lavor
tekoča čista mrzla voda
skodelica
Implementacija:
Povabimo starše, da se z otrokom na kratko pogovorijo o zdravi in nezdravi prehrani. Med katero hrano spada med - med zdravo ali nezdravo? Zakaj niso vse vrste medu enake barve? Ker so iz različnih cvetlic. Pa so vsi zdravi za nas? Da, so. Med nam daje energijo, moč, vitamine in minerale. Tako zelo koristen je, da ga pogosto tudi zdravniki priporočijo, če zbolimo.
Še posebej pa je koristen v teh časih zdaj. Ker z njim naše telo dobi moč, da se lažje upira virusu korona, ki razsaja tako močno, da so zaprli celo šole in vrtce.
Kaj pa, če nam pride v roke ponarejeni med? Ponarejeni med ima dodan sladkor, torej je še bolj sladek kot pravi med. Pa je prav tako zdrav kot pravi med? Ne. Škodljiv sicer ni - ampak prav koristen pa tudi ni.
Kako pa lahko preverimo ali je med pravi ali ponarejen?
V manjši lavor bele barve (zaradi bolj jasne vidljivosti) vlijemo malo medu. Lavorček je boljši za eksperiment z otrokom tudi zato, da se ne razlije toliko vode, pa še zaradi velikosti je lažje vidno dogajanje z medom.
Medu dodamo skodelico mrzle vode in krožno premikamo vsebino lavorja. Dovolimo otroku, da je aktiven v vseh fazah poizkusa! Naj vlije med in krepi svoje spretnosti. Naj počasi, ne preveč sunkovito (spodbujamo v pravilne gibe z zgledom, ne kritiziramo) krožno premika vodo v lavorju. Eksperiment bo uspel tudi, če gibi ne bodo idealno krožni.
Vmes za nekaj sekund obmirujete z rokami. Naj otrok ugotavlja: ali se je tudi voda takoj ustavila? Zakaj ne?
Če je med pravi, z valovanjem vode na njegovi površini zariše obliko satja. Pojav je znan pod imenom molekularni spomin.
Potek si lahko pogledamo v spodnjem videu: https://www.youtube.com/watch?v=X6gzJlXW4E4
Ni pa poskus z mrzlo vodo edini poskus. Če vam je čisto eksperimentiranje všeč (konec koncev lahko posledico eksperimenta na koncu popijemo), si v spodnjem videu lahko ogledate še nekaj zabavnih priložnosti za api eksperimentiranje v družini:
V enem izmed poizkusov si je na koncu prav prste za obliznit!
Najdeš, v katerem?
Jaz bom tudi poskusila s starši in otroki na daljavo. Res zanimivo.
Lidija super :)
Potem bi znal biti drugi filmček zelo praktičen za družine vaših otrok. Otroci bi se počutili samozavestno, če bi se spomnili, kako to gre - staršem bi bilo zanimivo, pa še različni načini bi vnesli igrivost v dan :)
Pozdravljeni. Tudi mi smo izvedli poizkus v vrtcu. Lahko potrdim, da imamo pravega v vrtcu. Izredno zanimivo je bilo otrokom, kot tudi sodelavkam (saj nas večina ni vedela tega).