top of page
Nina Ilič

Api vrtec na daljavo: KDO JE STAREJŠI - VULKAN ALI ČEBELA?

Pedagoški cilji:

Vsakdanje družinsko življenje nudi obilico pedagoških priložnosti. Ste kdaj pomislili, da bi se s pomočjo kulinarike in razvijanja kulinaričnih spretnosti učili o našem planetu ter nastanku vulkanov in gejzirjev? Skupno pripravljanje družinskega kosila lahko izkoristimo za pogovor o zakonitostih naravnih pojavov, s cilji:

- razvijanje naklonjenega, spoštljivega in odgovornega odnosa do žive in nežive narave

- otrok odkriva, da živa bitja iz okolja nekaj sprejemajo in v okolje nekaj oddajajo


Pripomočki:

  • kuhinjski lonec za pripravo juhe

  • voda oz. jušna osnova, korenje in por

  • cvetni prah

Implementacija:

Povabimo starše, da si najprej malo preberejo o nastanku vulkanov in gejzirjev. Oboji nastanejo zaradi sočasnosti več dejavnikov: snovi pod površjem imajo različno gostoto + veliki pritiski, ki povzročijo gibanje teh snovi + visoka temperatura.


Morda koga zanimajo spletne strani:


Vse zgoraj naštete dejavnike lahko ustvarimo v svojem kuhinjskem loncu! Kako? Otroka povabimo, da sodeluje pri pripravi kosila. Povemo mu, da znamo med kuhanjem ustvariti majhne vulkane in gejzirje.


Med pripravo sestavin izkoristimo čas za pogovor o tem, kako sploh vulkan nastane.Govorimo preprosto, tako, da otrok razume, ne pretiravajmo s številom novih besed. Ob uvajanju novih besed uporabljajmo besede, ki jih otrok že razume. Ugotovimo, da besedi vulkan in ognjenik nosita isti pomen. Novo besedo gejzir razložimo kot vročo vodo, ki pod zemljo v bližini vulkana postaja vse bolj vroča in dobiva vse več pare, podobno, kot voda, ki vre in s paro privzdiguje pokrovko. Taka voda ima visoko temperaturo; visok pritisk, ko se je vse več spreminja v paro, pa dvigne pokrov - zemljo in brizgne ven.


Kulinarični del: na olju prepražimo na kose narezan por in korenček. Zalijemo z vodo ali jušno osnovo. Pokrijemo do vretja. Vmesni čas izkoristimo za pogovor o tem, kaj je bilo prej - Zemlja ali dinozavri? In torej kaj je bilo prej - vulkani ali dinozavri? Ker je planet starejši od dinozavrov, so tudi njegove zakonitosti (tudi vulkani) starejše od dinozavrov.


Otrokom lahko povemo, da so čebele na tem svetu tako dolgo, da so živele že takrat, ko so bili na svetu tiranozavri in triceratopsi. In takrat je bil tudi že regrat na svetu. Že takrat, med dinozavri, so čebele na regratu nabirale cvetni prah!


Ko juha zavre, pokažemo otroku, kako para vrele vode privzdiguje pokrov posode, da dobi predstavo o energiji vroče vode. Potem zmanjšamo ogenj in pokuhamo. Ko se zelenjava zmehča, odstavimo z ognja in pripravimo palični mešalnik.


Predlagam, da dovolimo otroku, da se preizkusi v uporabi paličnega mešalnika - ob naši prisotnosti in skrbi za varno uporabo, seveda!

Ko zmeljemo vso zelenjavo do kremaste juhe, ponovno postavimo na ogenj in opazujemo, kako nastajajo vulkani in gejzirji.

Skupaj ugotavljamo: kaj je vulkan in kaj je gejzir?


Kjer nastane hribček, je vulkan in kjer iz površine juhe brbota voda, je gejzir.


Naša zelenjavna juha je kot pomanjšano površje Zemlje. Dinozavrov ni več. Ampak čebele in regrat - ti pa niso izumrli!


Prikažimo na našem planetu še njih!


Ko serviramo juho na krožnik, naj otrok s prsti prime ščepec cvetnega prahu in ga posuje po površini. Ker smo bili pridni med kuhanjem kot čebelice, si ga zaslužimo! Pojejmo ga.

Dober tek! :)

13 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page