top of page
irenacesar

KAKO OTROKOM V VRTCU PREDSTAVITI ČUDOVITO ŽIVLJENJE ČEBEL

Junij, 2022




KAKO OTROKOM V VRTCU PREDSTAVITI ČUDOVITI SVET ČEBEL



Avtor: Irena Cesar, dipl. vzg. pred. otrok

Vrtec Zarja


POVZETEK

»Brez čebel ne bi bilo življenja,« je že star slovenski pregovor, ki še kako drži. Kot strokovna delavka v vrtcu se zavedam pomena izobraževanja otrok na področju api-pedagogike, kateri tematski spekter zajema veliko več, kot samo dejstva o čebelah.

»Pomembno se mi zdi, da vzgojitelji ozavestimo, da je treba že predšolskim otrokom omogočiti, da se ukvarjajo s problemi, ki jih zanimajo in izvirajo iz njihovih poskusov razumevanja sveta. Otroci morajo biti aktivni posamezniki, ki konstruirajo lastno znanje o svetu, ob tem pa so pomembne tudi socialne izkušnje, ki vključujejo smiselne interakcije med otroki in odraslimi.« (P. Meljo, 2014).

Ključne besede: api-pedagogika, čebele, vrtec


UVOD

Otrokom omogočimo, da se aktivno učijo v interakciji s socialnim in fizičnim okoljem, da lahko svoje izkušnje in znanja prenesejo na druge otroke in seveda tudi na svojo družino. Čebele so izrednega pomena tako na področju opraševanja kot na področju ohranjanja našega zdravja in mi smo tisti, ki jim moramo pomagati, predvsem pa ozaveščati, da jim lahko resno škodujemo in skrbimo za njihovo ohranitev vrste tako na segmentu varstva okolja, hortikulture ali pa preprosto razvijanje empatije do narave v vsej svoji raznolikosti. Vse to pa se začne z raziskovanjem, ko opazimo čebelico nabirati cvetni prah ali medičino na bližnjem travniku in njihov interes spodbujamo, stopnjujemo do te mere, da otroci v spodbudnem učnem okolju osvojijo nove kompetence.

Predstavila bom, kako se bom lotila realizacije ciljev s področja api-pedagogike, ki se dotikajo vseh področij otrokovega razvoja po kurikulu vrtca. Nekatere dejavnosti sem že izvedla z otroki, a moj cilj je, da se tega lotim celostno preko celega šolskega leta v povezavi z ostalimi vsebinami, ki jih preko šolskega leta izvajamo.


KAKO OTROKOM V VRTCU PREDSTAVITI ČUDOVITI SVET ČEBEL

CILJI:

- Otrok se vključuje in vzdržuje pozitivne interakcije z odraslimi in drugimi otroki.

- Otrok ozavešča osebno odgovornost in skrb za skupno zdravje ter varnost vseh.

- Otrok spozna čebele, njihovo življenje in izdelke, ki jih ljudje uporabljamo ter ozavešča, kako lahko sam prispeva k ohranjanju žive narave.

- Otrok sodeluje, odkriva, eksperimentira in raziskuje ter svoje pridobljeno znanje ter izkušnje prenese še na druge.


UVODNA MOTIVACIJA

Otrokom predstavim prstno igro Panj, nato pa jih obišče lutka čebelice, ki jih motivira za nadaljnjo delo.


OBLIKE DELA:

Skupna, skupinska in individualno delo na področju umetnosti.

METODE DELA:

Poslušanje, opazovanje in lastne aktivnosti preko igre vlog, eksperimenta, raziskovanja.


PRIMERI DEJAVNOSTI:

1. SPOZNAJMO ČEBELO

2. PRAVILA LEPEGA VEDENJA V BLIŽINI ČEBEL

3. OGLED SLIKANIC, FOTOGRAFIJ IN POSNETKOV O ŽIVLJENJU ČEBEL

4. ČEBELJI PRIDELKI IN SKRB ZA NAŠE ZDRAVJE

5. APITERAPIJA V VRTCU

6. SPREHOD DO BLIŽNJEGA TRAVNIKA

tipanje cvetnega prahu

7. SIMBOLNA IGRA: ČEBELNJAK

8. OBISK BLIŽNJEGA ČEBELNJAKA IN SPOZNAJMO DELO ČEBELARJA

9. NAŠ VRT, ZASADITEV MEDONOSNIH RASTLIN

10. IZDELAVA PLAKATA

11. IZDELAVA HERBARIJA RASTLIN

12. KUHARSKI KOTIČEK IN IZDELAVA KUHARSKE KNJIGE

13. IZDELAVA ČEBELIC IN LASTNIH PANJEV IZ NESTRUKTURIRANEGA MATERIALA

14. SLIKANJE ČEBELE, TRAVNIKA Z RAZLIČNIMI LIKOVNIMI TEHNIKAMI.

15. ZAKLJUČNI KVIZ O PRIDOBLJENEM ZNANJU

Namen vseh načrtovanih dejavnosti je spodbujanje otrok k sodelovanju, upoštevanju pravil za lastno varnost in skrbi za svoje zdravje in zdravje drugih.




ZAKLJUČEK

Z otroki sem izvedla usmerjeno dejavnost, kjer sem po uvodni motivaciji predstavilo čebelo, njihovo življenje in preko igre vlog pravila lepega obnašanja v bližini čebel (vir: N. Ilič). Predstavila sem jim tudi posamezne čebelje pridelke preko raziskovanja in eksperimentov, ki smo jih preizkusili tudi na izobraževanju. Pogovorili smo se tudi o tem, kako lahko pomagamo čebelam in drugim opraševalcem v vrtcu ter za zaključno delavnico izdelali pitalnik za čebele. Otroci so bili močno motivirani za sodelovanje tako pri pogovoru kot pri dejavnostih z lastno aktivnostjo. Ker jih je bilo ta dan malo manj v skupini, sem se jim lahko res posvetila in je vsak imel možnost postavljanja vprašanj. Všeč mi je bilo že njihovo predhodno znanje, saj se je razvijal pogovor med njimi samimi. Naprej bi peljala celostno z dejavnostmi, ki sem si jih zapisala zgoraj.




Moja dejavnost je bila osnovna, zato da sem zadostila potrebam naloge, ki jo moram opraviti. Drugič bom najprej z dejavnostmi seznanila starše, česar tokrat nisem storila. Vendar sem vseeno zadovoljna z izvedbo, otroci so uživali in prej nam je zmanjkalo časa zaradi dnevne rutine, kot pa je zmanjkalo njihove koncentracije. Vse to bom upoštevala naslednjič.




LITERATURA IN VIRI:

1. Ilič, N. (2022). Powerpoint predstavitve z izobraževanja Api-pedagogike.

2. Meljo, P. (2014). Spoznavanje življenja čebel z aktivnim učenjem na predšolski stopnji, diplomsko delo.

Zbornik (2013): Apislovenija 36. dneva čebelarstva (zbral in uredil: Vladimir Auguštin).

690 views0 comments

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page