Otroci so zelo sladkosnedi in tudi naše "čebelice" niso nič kaj drugačne :) Ena izmed dejavnosti v sklopu celoletnega projekta je tudi okušanje medu. Zmagovalec med vsemi tremi je bil gozdni med, saj so ga vsi otroci takoj označili kot zelo okusnega. Presenetljivo je bil skoraj vsem okusen tudi akacijev, čeprav jim je bil sprva po vonju najmanj priljubljen.
IMPLEMENTACIJA:
Pri dejavnosti smo dodobra zbudili naš okus. Otrokom sem ponudila različne vrste medu, da ga okusijo in ga na tabeli ocenijo s smeškoti: :) (okusen) :( (ni okusen).
Prišli smo do rezultata, kateri med jim je boljši po okusu. Nato smo v skodelico vlili malo medu in dolili mrzlo vode, ter s krožnimi gibi premikali vsebino. Otroci so bili aktivni v vseh fazah poizkusa – vlivanje medu, vode in krožno premikanje skodelice in tako dobili občutek sunkovitisti gibov. Med je bil pravi, saj se je z valovanjem vode na njegovi površini zarisaka oblika satja. Pojav je znan pod imenom molekularni spomin.
PRIPOMOČKI:
Različne vrste medu (gozdni, cvetlični, akacijev), lesene žličke, flomastri, tabela z imeni otrok.
Nižja skodelica/krožnik, skodelica, mrzla voda.
PEDAGOŠKI CILJI:
- Otrok oblikuje tabelo in jo odčitava,
- otrok spoznava snov,
- otrok spoznava kaj je gibanje in kaj ga povzroča.
Bravo za super izvedbo naše api-delavnice :)
S to dejavnostjo - ob vsem ostalem - otroci že od malega razvijajo zavest, da ni vsak med zares med in da se je vredno posluževati le pravega medu :)
Ponosna na vas.
mjami ;)