Avtor: Blanka Špur, dipl. vzg. pred. otrok
OŠ Markovci, Vrtec Markovci
POVZETEK
V mesecu aprilu 2022 sem se na Gimnaziji Celje-Center udeležila izobraževalnega programa API pedagogika. Profesionalno usposabljanje je vodila po svojem avtorskem programu predavateljica Nina Ilič, ki nam je podala svoje znanje in veščine za samostojno izvedbo pedagoških API programov v svojem delu v skupini z otroki. Podana so bila sledeča znanja in področja katera zajema API pedagogika: čebelarstvo, apiterapija (uporaba čebeljih pridelkov), hortikultura, zdrav način prehranjevanja, človekove pravice in temeljne svoboščine, pravila lepega vedenja v bližini čebelnjaka, biodiverziteta, načela demokracije, zdrav način življenja in prehranjevanja in varstvo okolja.
Poznamo različne vrste medu, ki so dobili ime po rastlinah, na katerih čebele nabirajo nektar oziroma sladke sokove. Ločimo cvetlični, akacijev, gozdni, kostanjev, lipov, smrekov med in med hoje. Zaradi hranljive vrednosti in zdravju koristnih lastnosti je med zelo zastopan v prehrani v različnih oblikah. Med je tudi lahko prebavljiv. Odločila sem se, da med predstavim otrokom v moj skupini na igriv način skozi lutkovno predstavo.
Ključne besede: api-pedagogika, čebelica, med, sladica
UVOD
Skupaj z vzgojiteljico predšolskih otrok-pomočnico vzgojiteljice sva otroke po zajtrku posedli na blazino. Sledil je prihod čebelice. Vsakega otroka je čebelica individualno pozdravila in mu zaželela dobro jutro. Sledila je pesem Čebelica od Janeza Bitenca. Čebelica leta od svojega doma (čebelnjaka), pozdravlja cvetlice in se srečuje s prijatelji, s pikapolonico in z metuljčkom. Sreča tudi polža, žabo idr.
Čebelica je vesela in pove nam, da prav danes praznuje rojstni dan. Otroke in prijatelje povabi na praznovanje. S seboj prinese pravo medeno sladico. Na mizo postavi kozarec medu. Z vzgojiteljico otrokom postreževa lesene žlice na katerih je med. Na koncu dodava še jabolka. Ko se posladkamo, otroke povabiva k rajanju ob pesmi Čebelice od skupine Čuki.
SPOZNAJMO OKUS MEDU
Cilji:
Otrok:
spoznava kulturno dediščino in način prehranjevanja z medom.
okuša, presoja in vrednoti med (prijetno, sladko).
spoznava živilo (med), ki je pomembno za zdrav način prehranjevanja in ima velik pomen za zdravo življenje.
spoznava, okuša in loči sadje od medu.
se skozi igro seznanja, spoznava in uči.
METODE DELA: pripovedovanje, razlaga, opazovanje, animacija, občutenje, igra, spodbuda, pohvala, lastna aktivnost, petje idr.
OBLIKA DELA: skupna, skupinska, individualna, frontalna.
ZAKLJUČEK
Otroci so zelo majhni in imajo zelo radi lutke. Ob prirejeni lutkovni predstavi sem otroke seznanila z dragocenim živilom, tj. med. Lutke so s čebelico ostale pri nas v igralnici. Otroci z njimi rokujejo in komunicirajo na svoj način.
Izkušnje, informacije in pridobljeno znanje sem uporabila za delo z otroki v vrtcu v prvem starostnem obdobju in teoretično znanje povezala s praktičnimi svežimi pristopi, ki temeljijo na igri, eksperimentu in raziskavi. Področje API pedagogike bom prihodnje šolsko leto vključila v letni delovni načrt.
Pomembno se mi zdi, da se pri otrocih v zgodnjih letih privzgaja odnos in empatija do okolja.
Odrasli se moramo zavedati, da smo otrokom vzgled in pomembno je, kakšno življenjsko popotnico jim bomo dali.
VIR:
· Ilič Nina (2022). Gradivo izobraževanja Api-pedagogika.
Super :)