top of page

Profesionalno usposabljanje 

API vrtec

Vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj v izvajanju pomeni krepitev kompetenc strokovnih delavcev pri prevzemanju in izvajanju različnih vlog pri delu po programu API vrtec. Strokovni delavci v vzgoji in izobraževanju smo odgovorni za lastno učenje in razvoj. Zato API pedagogika, ki jo razvija Nina Ilič iz Zavoda za razvoj empatije in ustvarjalnosti Eneja in katere del je tudi program API vrtec, vključuje znanja iz področja demokracije, človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Družine medonosnih čebeljih družin živijo po principih "čebelje demokracije" že približno 20 milijonov let, zato se jih v sklopu API programov prepozna kot učinkovit 'didaktični pripomoček' in spoštovanja vredna bitja, ki nas lahko veliko naučijo o vrednotah.

Vabilo.pdf
20210115_100015.jpg
okušanje3.JPG

Termini

Izobraževanje bo potekalo po tem razporedu,

v prostorih Mestne občine Ljubljana, Četrtna skupnost Polje, Zaloška cesta 160, Ljubljana:

 

sobota 16. oktober 2021 od 9.00 - 16.00 

ponedeljek 18. oktober 2021 od 17.00 - 19.30

torek 19. oktober 2021 od 17.00 - 19.30

torek 2. november 2021 od 17. do 19. ure

bo preko Zooma

(povezava bo javljena naknadno)

 

Vsi udeleženci morajo izpolnjevati PCT pogoj in dosledno upoštevati vse pogoje obnašanja COVID-19

Organizatorji si pridržujejo pravico do sprememb in prilagoditev terminov in načinov izvedbe programa glede na epidemiološko stanje.   

igra z lutkami.jpg

Predavatelji 

  • Nina Ilič, Zavod za razvoj empatije in ustvarjalnosti Eneja 

  • Mateja Funkl, Vrtec Galjevica

  • Ina Stojanović, Vrtec Otona Župančiča Ljubljana 

  • Samuel Kranjc, Vrtec Galjevica 

  • Tadeja Kosec, Vrtec Ledina 

  • Jasmina Kumar, Vrtec Hansa Christiana Andersena 

  • Tjaša Brodnik, Vrtec Jelka 

  • Eva Špenko, Vrtec Miškolin 

Kontaktna oseba

pasta.jpeg

Nina Ilič

zavod.eneja@gmail.com

041 377 388

Pod »del naziva programa« vnesite naslov seminarja »API vrtec« in se prijavite. 

Potem na enak način poiščite še mednarodno konferenco API pedagogy – pod »del naziva programa« vnesite naslov mednarodne konference »API pedagogy«, pritisnite enter in se prijavite.

Anja Hribar, Vrtec Otona Župančiča Ljubljana

Starši so se na naš projekt zelo pozitivno odzvali, saj so opazili veliko zanimanje za čebele in druge žuželke pri svojih otrocih. Opazila sem, da so otroci postali veliko bolj naklonjeni naravi in bili pozorni na malenkosti, ki jih v začetku leta niti opazili niso. Odnos do narave (živali, rastlin) je postal bolj primeren in tudi drug drugega so sproti opozarjali, če je bilo kaj narobe. Doma so otroci ozaveščali starše o pomenu čebel in to so nam tudi ob pogovorih potrdili. Otroci so jih sami spodbujali k raziskovanju in odkrivanju podanih zanimivosti.

Večkrat so se s starši odpravili tudi k raziskovanju gozda. Pridobili so nekaj novih informacij in posebej jim je bilo všeč, ko smo si določene dejavnosti pogledali v živo. Pri okušanju medu so me zelo pozitivno presenetili, saj ni bilo otroka, ki ne bi želel poskusiti vseh treh vrst medu in celo tisti, ki imajo so imeli pri hrani kar precej težav. Raziskovanje malih žuželk, iskanje čebel, spoznavanje rastlin, sajenje rastlin in urejanje vrtička je bilo otrokom res v užitek. Aktivnosti sem v sam program dela poskušala čim bolj vzporedno povezati in peljati z ostalimi projektom in določenimi aktivnostmi, ki so se dogajale v skupini in na ravni vrtca. Tako so bili otroci deležni povezovanja in raziskovanja na vseh področjih njihovega razvoja.  Ob končnem samem monitoringu sem opazila velik napredek pri splošnem znanju otrok, saj so se jim informacije zelo dobro vtisnile v spomin. Preko slikovnega materiala, ki jim je bil ves čas na voljo v igralnici, so se lahko otroci lahko dnevno vračali k njem. Posebej so uživali v likovnih tehnikah, ki smo jih povezali v sam API projekt. Iz konkretnih predmetov, ki so jih otroci spoznali z različnimi čutili so nastale nazorne risbe in izdelki (satovje, panjske končnice). Žal mi je le zaradi vseh dejavnosti, ki so odpadle zaradi korone, saj smo imeli v načrtu tudi obisk čebelnjaka in medeno masažo za starše. Projekt smo izpeljali kar se da aktivno in kvalitetno ter sledili priporočilom in omejitvam. Preko lutk, pesmi in tudi poučnih filmčkov so otroci učenje doživljali kot zabavo, igro in veselje.

Definitivno si želimo drugo leto nadaljevati z dejavnostmi API projekta in vnesti vse »izgubljene« aktivnosti, ter otrokom ponuditi novo znanje in starega še bolj utrditi. Gospa Nina Ilič nam je bila ves čas v pomoč in podporo, kar tudi zelo cenimo.

bottom of page