S knjigo v svet
Spodbujanje branja je celoletna dejavnost, ki je usmerjena dolgoročno. Ne začne se takrat, ko otrok zna brati sam, temveč mnogo mnogo prej.
Dobro se je zavedati, da se spodbujanje branja začne že pred prvim obiskom vrtca oziroma takrat, ko otroku pripovedujemo zgodbe in beremo pravljice (za lahko noč ali kar tako) in jih otrok že posluša (slikanice predstavimo okoli starosti 6 mesecev, zgodbe posluša med 10. in 12. mesecem starosti).
Zakaj so knjige tako pomembne?
Poslušanje zgodb ter posledično vživljanje v junake spodbuja, pa tudi bogati emocionalni razvoj otroka in razvoj empatije.
Branje različnih knjig omogoča srečevanje z različnimi stili pripovedovanja ter seznanjanje z raznolikimi besedami in stavki. Le-to pa pozitivno vpliva na razvoj govora tudi skozi širino besednega zaklada.
Otrok skozi zgodbe spoznava svet, ki ga obdaja, njegove zakonitosti, etiko in moralo.
Z zgledom poseganja po knjigah v otroku razvijamo veselje do iskanja informacij, ki mu daljnoročno gledano omogoči dvig kvalitete življenja (kritično presojanje informacij, spodbujanje vrednote znanja, znanje pridobivanja informacij).
Povezovanje čim bolj raznolikih knjig (literature) s pozitivno izkušnjo prinese manjši odpor do pridobivanja znanja (učenje in šola).
Strokovnjaki ugotavljajo, da se razvite sposobnosti pri otrokih opazno razlikujejo glede na to iz katerega družbenega razreda otrok prihaja. Tako imajo otroci bolj izobraženih staršev pogosto večjo kapaciteto v razvoju, širši besedni zaklad, boljšo 'odskočno desko' na kognitivnem področju. Ob ljubeči skrbi za otroka ne moremo spremeniti svojega porekla ali se umestiti med t.i. intelektualce - lahko pa spoznamo knjige kot idealno sredstvo in vir, ki je na razpolago vsem.
Zaradi naše osredotočenosti na vidik zdravja na vseh področjih življenja, morda ne bo odveč priporočilo strokovne literature. Sledenje bo v korist vzgojiteljem in staršem:
Herrmann, Eve : 100 dejavnosti za spodbujanje razvoja pri malčkih po metodi Montessori. (Mladinska knjiga, 2017), 2018 str.
Černe, Tanja : Pomoč otrokom z motnjo pozornosti in aktivnosti : nasveti za starše in učitelje (Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, 2016), 69 str.
Hrovat - Kuhar, Eva : Izzivi sodobne vzgoje : z ljubeznijo, potrpežljivostjo in postavljanjem meja do sožitja v družini. (Miš, 2017), 237 str.
Janis - Norton, Noel : Mirnejše, lažje, srečnejše otroštvo pred zasloni : za starše malčkov, otrok in najstnikov : vodnik, ki nam bo pomagal, da spet prevzamete nadzor nad tehnologijo. (Vita, 2017), 262 str.
Janis - Norton, Noel : Mirnejše, lažje, srečnejše starševstvo : {pet strategij, s katerimi odpravimo vsakodnevne bitke in pripravimo otroke, da že prvič slišijo naša navodila}. (Vita, 2017), 435 str.
Erski - Biljić, Milanka, dr sci; Biljić Erski, Aleksandar, dr med : Pčelinji med.
Juul, Jesper : Empatija : pot do sebe in do drugega. (Didakta, 2017), 134 str.
Božič, Janko, doc dr : Recepture izdelkov iz čebeljih pridelkov (ČZS).
Nadarjeni in talentirani predšolski otrok : zbornik Mednarodne strokovne konference vzgojiteljev v vrtcih. (MiB, 2016), 352 str.
Za pregled več literature za starše ter priporočenih knjig za otroke in mladino me najdete v Zasebnem vrtcu Lunba ali TUKAJ. Iz zasebnih in profesionalnih izkušenj kot obvezno sestavino družinskega življenja priporočam čudovit način kvalitetnega preživljanja skupnega časa z otrokom in knjigo skozi knjigo kuharskih receptov za otroke (npr. Pripojedke ipd.) ter ustvarjalno opismenjevanje s pomočjo enostavnih receptov na You tube-u.
Viri:
Musek, Janek : Psihologija : človek in družbeno okolje. (Educy, 1993)
MKL : Ciciuhec : beremo z malčki (2018)