top of page
Nina Ilič

Predstavitev: Enejin medoviti učni vrt na Grbi


Foto: Nik Rovan, MOL

Danes smo v Ljubljani odprli novo urejeno vrtičkarsko območje Grba. V neizmeren ponos in zadovoljstvo nam je, da s vzpostavitvijo in koordinacijo strokovnega in poljudnega programa na tem območju bogatimo Ljubljano. Ponosna sem, da sem na otvoritvi predstavila naš Enejin medoviti učni vrt na Grbi in zaželela dobrodošlico

Enejin medoviti učni vrt na Grbi, ki od leta 2016 deluje v okviru Javnega sadovnjaka, je namenjen prebivalcem, mimoidočim, prostovoljcem, skupinam predšolskih otrok, družinam ter različnim vzgojno-izobraževalnim organizacijam.

Kot točka na ljubljanski Čebelji poti ima pomembno nalogo spodbujanja biotske raznovrstnosti, ki je osnova za dober pridelek oz. večjo rodnost rastlin.

Medovite rastline so odličen način povezovanja narave, čebel in človeške prehrane – mnoge se tudi ponašajo s farmakološkimi učinki. Čebele privlačijo rastline, ki izločajo nektar in dajejo cvetni prah. Nektar je sladka tekočina, s katero rastline privabljajo čebele, da si zagotovijo oprašitev in razvoj semena ter s tem obstoj vrste. Čebele potrebujejo za prehrano še cvetni prah.

V neposredni bližini vrta smo namestili hotel za žuželke in ptičjo krmilnico, ki sta vedno zanimivi točki za obisk najmlajših, pa tudi drugih, ki z velikim navdušenjem redno prihajajo na ogled in po nova znanja – hkrati pa s svojim osnovnim namenom prispevata k zgodbi spodbujanja biotske pestrosti in sobivanja z naravo.

Medovitost služi razvoju čebelj družine. Za čebele so na Enejinem medovitem učnem vrtu (in njegovi okolici) na Grbi najpomembnejši:

  • spomladansko cvetje (leska, zvončki, trobentice, žafran, vrbe, teloh, resa, divja češnja, regrat),

  • sadno drevje (jablana, češnja, hruška, češplja in drugi)

  • jagodičevje (ribez, josta, aronija, malina, borovnica)

  • pizza vrt (paradižnik in začimbnice)

  • zelenjadnice (zelje, kumara, čebula, česen, bučke, fižol, grah, ohrovt, jajčevec, repa)

  • dišavnice in začimbnice (laški smilj, komarček, ožep, koper, drobnjak, peteršilja, žajbelj, sivka, rožmarin)

  • travniške rože.

Za čebele so koristne tudi rastline, ki jih gojimo v okrasne namene. Z avtohtonimi okrasnimi rastlinami je mogoče urediti čebelam prijazen vrt, kjer bodo imele vedno nekaj paše, obenem pa nam bo v okras in ponos.

Naša težnja je vedno zelen, kar se da cvetoč vrt. V vseh letnih časih se najde rastlina, ki je koristna tako za tla, čebelo in vrtičkarja. Ker pa je poglavitna dejavnost Zavoda Eneja izobraževanje, smo pripravili strokoven celoletni program animacij, strokovnih vrtnarskih predavanj in api delavnic. Na slednjih boste lahko podrobneje spoznavali učinke medu (pa tudi propolisa, cvetnega prahu in matičnega mlečka) na zdravje, njegovo uporabnost na splošno in v zdravi prehrani. Na aprilski api delavnici se bomo denimo naučili pripraviti malico proti spomladanski utrujenosti.

Mestna občina Ljubljana s programom Zavoda Eneja na Čebelji poti nudi konstruktiven odgovor na vse večjo ogroženost biotske pestrosti. Pripravili smo raznolike vsebine za vse generacije preko celega leta. Pridite čim pogosteje v čim večjem številu. Veseli vas bomo.

In še za konec:

Ko izbiramo medovite rastline za naš vrt, upoštevajmo kar največ senzorike, to pomeni, da vključujmo naše čute. Okrasne rastline slišimo, ko se premikajo in se jih dotikamo, užitne rastline so pogosto močnih barv in nas mamijo z okusi, pa tudi nekatere barvite in dišeče cvetke so užitne. Cvetje živih barv prinaša na vrt svetlobo, sončno barvo in užitna semena, ki privabljajo ptice in slišimo njihovo žgolenje. V sproščenem utripu spokojnega dne se za hip prepustimo opazovanju lahkotnega preletavanja metuljev, čebel in drugih opraševalcev in dopustimo, da njihovo spreletavanje boža naša ušesa. Tako naš vrt postane tudi terapevtska točka, prijeten prostor za druženje in praznik za ljubljansko Čebeljo pot.

DOBRODOŠLI NA ENEJINEM MEDOVITEM UČNEM VRTU NA GRBI 😊

111 views
ŠE SVEŽE
Arhiv
bottom of page