Spoznajmo različne načine za uporabo pegastega badlja
Pegasti badelj je velika in široka rastlina. Zraste do 150 cm visoko. Ima velike zelene špičaste liste z belimi lisami, ob strani imajo trne.
Na vrhu stebla je koškasto socvetje vijolične barve.
Njegovo drugo, bolj ljudsko ime je Marijin osat. Legenda pripoveduje, da je devica Marija nekega dne iskala prostorček, kjer bi lahko v miru podojila svojega dojenčka. Ko je tako tavala z lačnim otrokom v naročju, jo je opazil Marijin osat, razširil in dvignil svoje liste ter ji tako ponudil zatočišče, skrito pred nepovabljenimi očmi.
Mariji je med dojenjem otroka nekaj kapljic mleka padlo na dobro zel. Te so se vpile v liste in tako ima Marijin osat še danes bele lise in črte na svojih listih.
Pegasti badelj je zagotovo najbolj znan po svoji sposobnosti zdravljenja bolezni jeter. Jetra so največji organ za presnovo in čiščenje odpadnih snovi iz našega telesa. Predelajo vso hrano, ki jo absorbirajo iz črevesja, in očistijo kri, ki poleg hranil vsebuje tudi mnoge škodljive snovi (strupi, konzervansi, alkohol, zdravila,bakterije).
V zdravilne namene so ga uporabljali že v stari Grčiji in Rimu, predvsem proti zbadanju v rebrih, malariji in migreni, tudi proti morski bolezni in krčnim žilam. Najbolj pogosto pa so ga uporabljali proti prebavnim motnjam, žolčnim obolenjem, zlatenici, maščobni okvari jeter in drugih obolenjem jeter.
Njegova čudežna učinkovina je silimarin. Ta vpliva na regeneracijo celic. Silimarin je zmes flavanonskih spojin, ki razstrupljajo jetra. Pomaga tudi pri zdravljenju posledic vseh vrst raka. Pegasti badelj je tudi odlična preventiva za nastanek žolčnih kamnov. Deluje namreč tako, da izboljša pretok žolča (s holesterolom nasičen prebavni sok). S svojim vplivanjem na črevesje pa pomaga tudi pri luskavici.
Uporabljamo sveže ali posušene liste. Uporabimo jih za čaj. Mlade poganjke pa lahko uporabimo tudi v namazih ali jih vkuhamo v omako ali juho. Zelo močan učinek pa imajo semena. Iz njih lahko naredimo prašek ali tinkture - lahko pa tudi čaj.
Dobro je vedeti: silimarin ni topen v vodi, zato je ob boleznih jeter uživanje čaja iz badlja neučinkovito - takrat raje uporabimo rastlino skozi apiterapijo. Več >>
PEGASTI BADELJ IN APITERAPIJA
Sestavine medu (predvsem holin) zmanjšujejo vsebnost maščob v jetrih in pospešujejo izločanje žolča ter pomagajo pri razstrupljanju organizma.
Čebelji cvetni prah je antiaterosklerotik. Zahvaljujoč svoji kompleksni sestavi niža krvni tlak in izboljša cirkulacijo krvi tako, da pozitivno vpliva na delovanje jeter. Na sploh je cvetni prah odlično sredstvo pri boleznih prebavnega sistema.
Najpreprostejši recepti za uporabo pegastega badlja:
sveži listi mlade rastline + hojev med + suh cvetni prah
sveži listi mlade rastline + gozdni med
suha semena v čaju, osladkanem s kostanjevim medom
Lahko pa sveže liste mlade rastline preprosto dodate zelenjavi pri kuhanju goveje (ali druge) juhe ali mineštre. Ob postrežbi kar v krožnik dodate še nekaj zrnc cvetnega prahu in pot s kulinariko do zdravja je zagotovljena.