Ob koncu 2020
Leto 2020 se poslavlja, prišel je čas, ko se v pripravah za prihodnost ozremo nazaj in pregledamo, kaj smo postorili.
API vrtec
Mestna občina Ljubljana je v sodelovanju z Zavodom Eneja uvedla pilotni projekt API vrtec v 5 ljubljanskih vrtcev. Kljub nenavadnemu letu nam je s skupnimi močmi uspelo - vseh 5 ljubljanskih vrtcev (Vrtec Pod gradom, Vrtec Otona Župančiča Ljubljana, Vrtec Ledina, Vrtec Galjevica in Vrtec Pedenjped) je pilotni projekt uspešno izpeljalo do konca ob podpori strokovne vodje programa API vrtec Nine Ilič.
Še več, z nami ostajajo tudi v šolskem letu 2020/2021, ko se nam je v nadaljevanju pridružilo še 5 ljubljanskih vrtcev (Vrtec Miškolin, Vrtec Mojca, Vrtec Hansa Christiana Andersena, Vrtec Jelka in Vrtec Mladi rod).
Vzpostavili smo Razvojno skupino, ki pomeni razširjeno strokovno podporo strokovni vodji programa API vrtec Nini Ilič.
Pri profesionalnem usposabljanju strokovnih delavcev vzgoje in izobraževanja smo sodelovali z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.
Prepoznane odlike programa API vrtec tako so:
Mednarodno sodelovanje.
Starši z veseljem in odprtih rok sprejemajo program.
Otroke vse vsebine programa, s katerimi so se uspeli srečati, zelo zanimajo, v aktivnostih uživajo in radi sodelujejo. O novih znanjih z navdušenjem pripovedujejo staršem in tako pomagajo širiti ozaveščanje glede vrednot programa.
API vrtec nudi priložnosti za osebnostni in profesionalni razvoj strokovnih delavcev (pridobivanje dodatnih znanj, sodelovanje, nova znanja) in s tem vnaša svežino na delovno mesto in v življenje strokovnih delavk.
API vrtec nudi priložnosti za povezovanje med vrtci in večjo povezanost znotraj vrtca (vzgojitelj – organizator prehrane, vzgojitelj – svetovalna služba).
Uspešno pokrivanje vseh področij pedagoškega dela.
Pravila lepega vedenja v bližini čebel.
Medoviti učni vrt na Grbi
Mestna občina Ljubljana je tudi v letu 2020 namenjala odgovorno skrb za svoje meščane. Tako je v sodelovanju z Zavodom Eneja izvedla strokovni Program API delavnic, predavanj in animacij na Medovitem učnem vrtu na Grbi.
V sklopu Medovitega učnega vrta na Grbi smo tako organizirali 16 API delavnic (API delavnice so bile po temah in oblikah izvedbe izredno raznolike) ter v sodelovanju z Zelenim svetom in Kmetijskim inštitutom Slovenije organizirali 7 vrtnarskih predavanj na različnih vrtičkarskih območjih v Ljubljani.
Odlike celoletnega Programa API delavnic, predavanj in animacij so tako:
medgeneracijsko sodelovanje,
mednarodno sodelovanje,
aktivno vključevanje civilne družbe,
osveščanje o pomenu čebel in biotske pestrosti za zdravje,
sodelovanje s prostovoljci,
osveščanje glede invazivnih tujerodnih rastlin,
dnevi odprtih vrat,
predstavljanje ljubljanske Čebelje poti,
podarili smo sadike in semena z Medovitega učnega vrta na Grbi ter vrtnarske pripomočke za otroke.
Potepanje s čebelo po Ljubljani
Mestna občina Ljubljana je v sodelovanju z Zavodom Eneja izvedla pilotne naravnoslovne dni za učence II. triade osnovne šole.
Tako smo v sodelovanju z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani povabili na Potepanje s čebelo po Ljubljani učence OŠ Mirana Jarca, OŠ Zalog in OŠ Franca Rozmana Staneta.
Otroci so se podali na potep z Nino Ilič (Zavod Eneja) in Katjo Malovrh (Botanični vrt).
V letu 2020 smo razvili program potepanja s čebelo po Ljubljani za vse 3 triade osnovne šole.
BeePathNet
Mestna občina Ljubljana kot vodilni partner v mednarodnem projektu BeePathnet sodeluje z Zavodom Eneja, pri čemer Nina Ilič nudi strokovno podporo pri transferju dobre prakse pedagoškega programa v 5 evropskih mest (Grčija: Mestna občina Nea Propondida, Italija: Mestna občina Cesena, Portugalska: Mestna občina Amarante, Madžarska: Hegyvidek - okrožje XII, Budimpešta, Poljska: Bydgoszcz).
Kljub vsem epidemiološkim izzivom smo proslavili svetovni dan čebel, vzpostavili nova sodelovanja in nadgradili vse svoje programe.
Ob vsem smo seveda dosledno upoštevali vse ukrepe za preprečevanje širjenja COVID-19.
Ko se leto poslavlja, čutimo veselje ob vseh prehojenih poteh in vseh, ki so še pred nami.
Hvala vsem, čisto vsem, ki ste ustvarjali in še ustvarjate z nami!
Comments