Zoper silo smrti je žajbelj na vrti
Žajbelj zaradi antioksidativnih lastnosti in cenenosti uporabljajo v živilski industriji, medicini in kozmetiki. V živilski industriji se uporablja za zaščito olj in živil, ki vsebujejo veliko maščob, pred peroksidacijo. V medicini se uporablja zaradi protivnetnega delovanja in tudi zaradi antioksidativnega potenciala. Učinkovine žajblja so biološko aktivne (kot npr. v medu in drugih čebeljih pridelkih) in imajo zdravilne učinke.
ŽAJBLJEV SIRUP Žajbelj se uporablja pri prebavnih težavah, vključno z izgubo apetita, plinom, bolečine v želodcu (gastritis), driska, napihnjenost in zgaga. Uporablja se tudi za zmanjšanje prekomerne proizvodnje znoja in sline; in za depresijo, izgubo spomina in Alzheimerjevo bolezen. Ženske žajbelj uporabljajo za boleče menstruacije, za popravek prekomernega pretoka mleka med dojenjem in za zmanjšanje vročinskih oblivov med menopavzo
Priporočamo kuro žajbljevega sirupa (1 JŽ) tudi za - podporo mentalni uspešnosti (izboljša spomin, budnost in pozornost pri zdravih odraslih); - visok holesterol (3x na dan 2 meseca); - protin in revma (2x na dan 1 mesec, nato premor); - pomirjanje živcev in drgetanje udov; - vnetje črevesja, in želodca, težave v jetrih in žolčniku (3x na dan 1 mesec).
Žajbelj je zdravilna rastlina z izredno močnim delovanjem, zato se ga uporablja kot kure, ne kot stalno sestavino jedilnika. Za predšolske otroke ni primeren oz. je zgolj pogojno primeren.
Literatura: Ašič, S. (1995). Domača lekarna p. Simona Ašiča. Celje : Mohorjeva družba. Spletni viri: http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_krznar... https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=81103 https://sl.orthopaedie-innsbruck.at/sage-7125 https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=134142
Comments