top of page
Simona Gostinčar

Ko hkrati zalegata dve matici

Še ni tako dolgo, ko smo julija postavali pred panji in se veselili živahnosti čebel, zdaj v oktobru z nostalgijo premišljamo za nazaj, kako in kaj smo opravili, smo se dovolj izkazali in kako naprej?


Priprave na novo čebelarsko sezono se začno že takoj po zadnjem točenju, običajno po kostanjevi paši v stacionarnih čebelarstvih. Takrat najprej poskrbimo za zdravje čebel, z varojami namreč naše delovne kranjice ne znajo in ne zmorejo same opraviti, zato varoje zatiramo čebelarji. Po točenju, pred zatiranjem varoj in po zatiranju družine dobro nahranimo s sladkornim sirupom, s čimer omilimo stres čebelam zaradi naših posegov v panj.


Gospodarskim družinam vrnemo iztočeno satje, ko je očiščeno 'na suho' opravimo še kontrolni pregled stanja v čebeljih družinah. Zanima nas zdravje čebel in zaloge hrane. Pozorni smo na količino zalege in morebitne znake hude gnilobe. Ocenimo količino medenih zalog in količino cvetnega prahu, pozorni smo na razporejenost hrane in zalege v plodišču.


Odstranimo matično rešetko. Izločimo vse staro satje, odvzamemo prvi in zadnji sat v plodišču (čebele bodo prezimljale na osmih satih od desetih, oz. na sedmih satih od devetih), uredimo gnezdo v medišču AŽ panja oz. plodiščno naklado naveznemo na polnaklado z medom. Zaleženim satom ne spreminjamo vrstnega reda! Vstavimo satne pitalnike za pogače na mesto odvzetega robnega sata. Med iz polnaklade bodo čebele prenesle navzgor tako, kot bo ustrezalo njim. V bistvu družinam že zmanjšujemo in omejujemo prostor za zimsko obdobje. Krmljenje v nakladnih panjih zaključimo septembra ali v začetku oktobra s pogačo.


Nad plodiščno naklado postavimo prazno polnaklado za pitalnike in že v brezpašnem poletnem obdobju začnemo z dohranjevanjem vseh družin s sladkornim sirupom.

Ob prvih znakih možnega ropanja na žrela namestimo koridorje. Pred zimo bomo koridorje odstranili in zožili žrela. Tri tedne po prvi slani (v novembru) bomo znova zatirali varoje.


Tako AŽ panji kot nakladni panji so preko celega leta zapaženi, AŽ panji s penasto gobo debeline 4 – 5 cm, nakladni pa s centimetersko ekološko izolacijo tik pod streho.

Zelo slabe družine v nakladnih panjih združimo s povprečno močnimi s pomočjo snelgrove deske, slabe zgoraj, povprečne ostanejo na prejšnjem mestu spodaj.


Združevanje družin z dvema maticama

V prvi polovici avgusta spojimo dvomatične družine v nakladnih in trietažnih AŽ panjih. Snelgrove pregrado odvzamemo in zložimo panj od spodaj navzgor:

  • podnica

  • polnaklada z medom

  • plodiščna naklada z mlado matico

  • matična rešetka

  • naklada z iztočenim satjem in satnim pitalnikom s pogačo

  • matična rešetka (namesto prejšnje snelgrove pregrade)

  • plodiščna polnaklada s staro matico + satni pitalnik

  • streha

Družini sta tako v bistvu že združeni, vendar ločeni z dvema matičnima rešetkama, zalegata hkrati dve matici. Po dveh ali treh tednih, proti koncu avgusta odvzamemo prazno naklado s satnim pitalnikom in obe matični rešetki, družina oz. družini izbereta matico, s katero bodo šle čebele v zimo.



V trietažnem panju v začetku avgusta nadomestimo pregrado pod zgornjo družino z matično rešetko in po 2 – 3 tednih odstranimo obe matični rešetki. V obeh panjskih sistemih nekaj časa zalegata obe matici, podobno kot je sicer pri preleganju, vendar tokrat s čebelarjevo pomočjo in ponudbo izbire matice čebelam samim.


Obnovitev matičnega fonda

Obnovitev matičnega fonda v trietažnih AŽ panjih in nakladnih panjih je preprosta, takorekoč samodejna. V t.i. normalnih AŽ panjih v dveh etažah običajno menjamo oz. obnovimo matice aprila ob cvetenju divje češnje skupaj z narejencem iz maja ali junija prejšnjega leta. V plodišče vstavimo satno osnovo med staro in novo družino, čebele pa izberejo boljšo matico.


Med sezono menjamo matice le v nujnih primerih, in sicer tako, da poiščemo matico in jo izoliramo na satu. Čebele jo hranijo in negujejo in tako širijo njene feromone po panju. Po enem tednu matico v izolaciji zamenjamo, damo v panj in naslednji dan jo spustimo. Obnese se tudi izolator za cel sat.


Med pašo pustimo čebelam, da si vzredijo novo matico. Staro matico nekaj dni pred pričakovano močno pašo odvzamemo (za narejenca) in čebele si same vzredijo novo mlado matico. Metoda odvzema matice je uporabna tako za večje donose medu kot hkrati še za vzrejo mlade matice predvsem v AŽ panju.


V poznem poletju – zadnje dni avgusta do prvih dni septembra – menjamo matice z narejencem iz tekočega leta. Zjutraj odvzamemo matično rešetko in jo nadomestimo s pregrado. V medišče damo sat z zalego in vsemi čebelami. Odpremo mediščno žrelo in do večera izletijo pašne čebele ter se vračajo skozi žrelo v plodišče. Proti večeru damo v medišče narejenca z matico, naslednji dan zamenjamo pregrado z matično rešetko, matico pa izberejo čebele same.


Pred in po menjavi matic vedno dobro nahranimo čebele, za menjamo matic pa izberemo lepo vreme. Pri združevanju je vedno mlada matica zgoraj in stara spodaj.


Sklep

čebele prezimljajo v zgornji etaži pod medenimi venci kot naredijo v naravi, prezimljajo brez matičnih rešetk, kar jim olajša dostop do hrane, ki si jo same razporejajo v panju, izberejo si po svoji volji in potrebi mesto, kjer bo zimska gruča prezimljala.


509 views

Recent Posts

See All

Comentarios


ŠE TOPLO
ARHIV
bottom of page